floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Xeranthemum annuum
 
Gölcük / Isparta - Temmuz 2019 © Serdar Ölez
Xeranthemum annuumXeranthemum annuumXeranthemum annuumXeranthemum annuumXeranthemum annuumXeranthemum annuumphotos
Gözlem bildir
Kağıt Çiçeği
Asteraceae / Xeranthemum / Xeranthemum annuum
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Kâğıtçiçeği (Xeranthemum annuum) Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. Deniz seviyesi ile 1950 m arası yükseltilerde; bozkır, kuru toprak yığınları ve kumul eteklerinde gelişim gösterir.

Bilimsel olarak Xeranthemum annuum L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.

Morfoloji


5-60 cm boylanabilen, tek yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar şeritsi 5-50 x 1-8 mm boyutlardadır. Çiçeklenme dönemi Haziran-Eylül ayları arası; Kapitulum yarı küresel-yumurtamsı, 5−15 mm genişliğinde (sadece merkez çiçekler); involukrum tüysüz; dışta kalan filariler yumurtamsı, dikensi uçlu, yatık, tekdüze saydam veya saman-renkli veya ortada kırmızımsı-kahverengi ince çizgili; içtekiler tablanın yaklaşık 2 katı uzunluğunda, şeritsi-eliptik, ışınsal olarak yayık, beyaz ilâ parlak pembeye kadar veya mor, kalıcı; papus pulları 5 adettir. Meyve sert kabukludur.listMaplistPiclist

Gözlemler


Xeranthemum annuumEskikahta / Kahta / Adıyaman
Temmuz 2021 ©Serdar Ölez
Xeranthemum annuumKaraşar / Beypazarı / Ankara
Ağustos 2021 ©Serdar Ölez
Xeranthemum annuumDeveci / Karakoçan / Elâzığ
Temmuz 2021 ©Serdar Ölez
Xeranthemum annuumGölcük / Isparta
Temmuz 2019 ©Serdar Ölez
Xeranthemum annuumGünpınar / Darende / Malatya
Nisan 2017 ©Şükrü Karakuş vd.
Xeranthemum annuumAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Xeranthemum türleri: X.annuum, X.cylindraceum, X.inapertum, X.longipapposum
Kaynaklar
  1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean IslandsVol:5 Page:604. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2023)
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)