floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Anthemis rigida
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Diripapatya
Asteraceae / Anthemis / Anthemis rigida
mapmap
Diripapatya (Anthemis rigida) Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de sadece Asıl Ege alt bölgesinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Anthemis rigida (Sibth. & Sm.) Boiss. ex Heldr. şeklinde tanımlanır.

Anthemis etimolojisi

Anthemis Yunancada `çiçek` anlamına gelen anthos (ἄνθος) kelimesinden türetilmiştir. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. ex kısaltması, bu kısaltmayı takip eden ismin bu türü kabul görür şekilde yayınladığı ancak bunu `ex´ kısaltmasından önce gelen yayıncının kabul görmeyen açıklamalarına dayandırdığını belirtir. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Sibth. kısaltması bilim insanı John Sibthorp (1758-1796) için kullanılmıştır. Sm. kısaltması bilim insanı James Edward Smith (1759-1828) için kullanılmıştır; Smith Londra Linne Derneği kurucusu İngiliz botanikçidir. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır. Heldr. kısaltması bilim insanı Theodor von Heldreich (1822-1902) için kullanılmıştır; Heldreich bir Alman botanikçidir.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Anthemis rigidaKaraburun  / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Anthemis rigidaAkyarlar / Bodrum  / Muğla
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Anthemis türleri: A.aciphylla, A.adonidifolia, A.ammophila, A.anthemiformis, A.arenicola, A.armeniaca, A.arvensis, A.auriculata, A.chia, A.corymbulosa, A.cotula, A.cretica, A.cuneata, A.davisii, A.fimbriata, A.fumarifolia, A.haussknechtii, A.hyalina, A.karacae, A.kotschyana, A.macrotis, A.melanacme, A.microcephala, A.pauciloba, A.pectinata, A.pseudocotula, A.pungens, A.rigida, A.rosea, A.scariosa, A.sintenisii, A.tomentosa, A.tricornis, A.wallii, A.xylopoda
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)