floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Glebionis segetum
 
Küçükbahçe / Karaburun / İzmir - Nisan 2024 © Serdar Ölez
Glebionis segetumGlebionis segetum
Gözlem bildir
Kasımçiçeği
Asteraceae / Glebionis / Glebionis segetum
mapmapmapmapmapmapmap
Kasımçiçeği (Glebionis segetum) Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Asıl Ege, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Glebionis segetum (L.) Fourr. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Fourr. kısaltması bilim insanı Jules Pierre Fourreau (1844-1871) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Glebionis segetumKüçükbahçe / Karaburun / İzmir
Nisan 2024 ©Serdar Ölez
Glebionis segetumKıyıkışlacık / Milas  / Muğla
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Benzer taxonlar
Glebionis segetum eşisimleri/sinonimleri: Chrysanthemum segetum
Türkiye´de doğal yayılan Glebionis türleri: G.coronaria, G.segetum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)