floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Ballota pseudodictamnus
 
Saip / Karaburun / İzmir - Nisan 2024 © Serdar Ölez
Ballota pseudodictamnusBallota pseudodictamnusBallota pseudodictamnusBallota pseudodictamnusBallota pseudodictamnusBallota pseudodictamnusphotos
Gözlem bildir
Yernemnemi
Lamiaceae / Ballota / Ballota pseudodictamnus
mapmapmap
Yernemnemi (Ballota pseudodictamnus) Ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Asıl Ege, Antalya alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Ballota pseudodictamnus (L.) Benth. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Benth. kısaltması bilim insanı George Bentham (1800-1884) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Ballota pseudodictamnusSaip / Karaburun / İzmir
Nisan 2024 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan B. pseudodictamnus taksonları: Ballota pseudodictamnus subsp. lycia
Türkiye´de doğal yayılan Ballota türleri: B.acetabulosa, B.antalyensis, B.cristata, B.glandulosissima, B.inaequidens, B.larendana, B.latibracteolata, B.macrodonta, B.nigra, B.pseudodictamnus, B.rotundifolia, B.saxatilis
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)