floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Morina persica var. persica
 
Çayan / Sungurlu / Çorum - Haziran 2020 © Mustafa Gökmen
Morina persica var. persicaMorina persica var. persicaMorina persica var. persicaMorina persica var. persicaMorina persica var. persicaMorina persica var. persica
Gözlem bildir
Merdiven Çiçeği
Caprifoliaceae / Morina / Morina persica var. persica
Merdivençiçeği (Morina persica var. persica) Hanımeligiller (Caprifoliaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 300-2750 m yüksekliklerde; taşlık yamaçlar, döküntüler ve yol kenarlarında yetişirler.

Bilimsel olarak Morina persica var. persica L. şeklinde tanımlanır. Persica {Latince}: Pers (İran) topraklarından gelen, İran`a ait veya İran΄a dair anlamında kullanılmıştır. Persica {Latince}: Pers (İran) topraklarından gelen, İran`a ait veya İran΄a dair anlamında kullanılmıştır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.
Morfoloji

1.5 m kadar boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde dik, tüysüz veya yumuşak tüylüdür. Yapraklar çevresel dizil; köselemsi dokuda; mızraksı şekilde, kenarlar dalgalı ve uzun dikenli dişli; alt yapraklar tüysüz, üst yapraklar salgı bezli ve ince yumuşak kısa tüylüdür. Çiçeklenme dönemi Mayıs-Ağustos ayları arasında; çiçekler gövde etrafında 4-7(-10)`lu halka dizilişli; hoş kokulu; taç yapraklar 3.5-5.5 cm, tüp kısmı çok ince, önceleri beyaz, olgunlukta pembe veya kırmızımsı, ince yumuşak kısa tüylü; herbir çiçek sapı altında bulunan daire şeklinde dizili ufak yapraklar 6-13 mm, borumsu-çan şeklinde, yumuşak tüylü, uçları dikenli; çanak 9-16 mm, 2 loblu, loblar tam kenarlı veya 2 parçalı.

Gözlemler


Çayan / Sungurlu / Çorum
Haziran 2020 ©Mustafa Gökmen
Kıbrıs / Mamak / Ankara
Haziran 2016 ©Serdar Ölez
Sarıçalı Dağı / Nallıhan / Ankara
Ekim 2018 ©Serdar Ölez
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan M. persica taksonları: Morina persica var. decussatifolia, Morina persica var. persica
Türkiye´de doğal yayılan Morina türleri: M.persica, M.subinermis
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)