floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Lantana camara
 
Aydıncık / Mersin - Eylül 2018 © Serdar Ölez
Lantana camaraLantana camaraLantana camaraLantana camaraLantana camaraLantana camara
Gözlem bildir
Ağaç Minesi
Verbenaceae / Lantana / Lantana camara
Ağaç Minesi (Lantana camara) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan bir türdür. Bu tür egzotik bir tür olabilir; bir kültür türü olabilir; veya henüz doğal tür kayıtlarımıza ekleyemediğimiz bir tür olabilir. Yol kenarları, toprak yığınları ve orman kenarlarında gelişim gösterirler; Türkiye`de doğal yayılışı yoktur.

Türkiye genelinde Ağaç Minesi olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde çalı minesi veya çifte dostlar olarak bilinir. Camara {Yunanca}: bölmeli, odalı. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. camara kısaltması bilim insanı Fernando Cámara (1906-1985) için kullanılmıştır.
Morfoloji
15 m kadar boylanabilen, kışın yaprak döken, çalı formlu odunsu bir türdür. Genç gövdeler genellikle yeşil ve dört köşeli, sıklıkla kısa sivri dikenli ve tüylü; gelişkin gövdeler dairesel kesitli, gri veya kahverengidir. Yapraklar basit, karşılıklı dizili, 2-12 x 1.5-7 cm, yumurtamsı; sap 5-30 mm uzunlukta; kenarlar tırtırlı veya testere dişli; üst yüzey az pürüzlü, alt yumuşak tüylüdür. Çiçeklenme yıl boyunca, Eylül-Ekim ayı boyunca en yoğun; çiçek kurulu yuvarlak şemsiye; çiçek kümesi sapı 3x7, havlı ve salgılı tüylü; çiçekler borumsu, 9-14 x 4-10 mm; çok renkli (beyaz, krem, sarı, portakal rengi, kırmızı, pembe, eflatun), sıklıkla halka dizili 3 renklidir. Meyve etli, 3-6 mm çapta küremsi, olgunlukta parlak siyah, eflatunumsu-siyah veya mavimsi-siyah; tohumlar 1-2 adet, 1.5 mm uzunluktadır.


Gözlemler
Mavişehir / Karşıyaka / İzmir
Ocak 2021 ©Serdar Ölez
Karaburun / İzmir
Temmuz 2014 ©Serdar Ölez
Aydıncık / Mersin
Eylül 2018 ©Serdar Ölez
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)