floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Bougainvillea spectabilis
 
Karaburun / İzmir - Temmuz 2014 © Serdar Ölez
Bougainvillea spectabilisBougainvillea spectabilisBougainvillea spectabilisBougainvillea spectabilisBougainvillea spectabilis
Gözlem bildir
Begonvil
Nyctaginaceae / Bougainvillea / Bougainvillea spectabilis
mapmapmapmapmap
Begonvil (Bougainvillea spectabilis) Begonvilgiller (Nyctaginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Asıl Ege, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. Eğer çok sulanırsa çiçeklerini döker.

Türkçe literatürde genellikle Begonvil olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde gelin duvağı, rodos sarmaşığı veya kelebek çalısı olarak bilinir. Bilimsel olarak Bougainvillea spectabilis Willd. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Willd. kısaltması bilim insanı Carl Ludwig Willdenow (1765-1812) için kullanılmıştır.

Morfoloji


Anavatanı; Amazon yağmur ormanlarıdır. Begonvilerin rengi brakte denilen mor, beyaz, pembe ve kırmızı renkte rengini değiştirme kabiliyetine sahip bir grup yaprak tarafından verilmektedir. Yani aslında renkli görünen parçalar çiçek değil, kendi rengini değiştiren bir grup yapraktır. braktelerin altında küçük sarı renkte görülen asıl çiçekleri kokusuzdur. Yapraklar 3-4 cm veya türe göre biraz daha büyük olabilir. Yaprak kenarları düz olup, kış soğuklarında yaprak uçlarında bronzlaşma görülür. Begonviller sarılıcı bitkilerdir bu halleriyle binaların ya da peyzaj elemanlarının boyu uzunluğunca büyüyebilirler. Begonvilleri rüzgardan korumak gerekir. Ilıman iklim bitkisi olduğundan kışı soğuk geçiren yörelerde iç mekanda yetiştirilebilir fakat havasız kaldığı takdirde çiçeklerini dökecektir. Mekanın düzenli olarak havalanmasına dikkat edilmelidir. Süzek bahçe toprağını tercih eder. Eğer çok sulanırsa çiçeklerini döker...

listMaplistPiclist

Gözlemler


Bougainvillea spectabilisAziziye / Çankaya / Ankara
Eylül 2022 ©Serdar Ölez
Bougainvillea spectabilisKaraburun / İzmir
Temmuz 2014 ©Serdar Ölez
Bougainvillea spectabilisÇeşme / İzmir
Haziran 2012 ©Ahmet Demirtaş
Bougainvillea spectabilisDatça / Muğla
Ağustos 2013 ©Ahmet Demirtaş
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Bougainvillea türleri: B.glabra, B.spectabilis
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)