floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Gentiana verna subsp. balcanica
 
Yaralıgöz Dağı / Kastamonu - Haziran 2018 © Serdar Ölez
Gentiana verna subsp. balcanicaGentiana verna subsp. balcanicaGentiana verna subsp. balcanica
Gözlem bildir
Gentiyan
Gentianaceae / Gentiana / Gentiana verna subsp. balcanica
Gentiyan (Gentiana verna subsp. balcanica) Gentiyangiller (Gentianaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Güney Marmara, Batı Karadeniz, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 1830-3660 m yüksekliklerde; alpin çayırlık ve keseklerde yetişir.

Bilimsel olarak Gentiana verna subsp. balcanica N.M.Pritch. şeklinde tanımlanır. Subsp. İngilizcede `alttür` anlamına gelen subspecies kelimesinin kısaltmasıdır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. N.M.Pritch. kısaltması bilim insanı Noël Marshall Pritchard (1933-2005) için kullanılmıştır.
Morfoloji

Genellikle 10 cm kadar boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Yapraklar tabanda sıkışık rozet diziliminde, üstte gövde üzerinde sadece 2-3 çift; dar eliptik formda; genellikle uzunluk genişliğin 2½ katı, ~20x8 mm boyutlarda; sivrimsi uçlu; genellikle kenarlar hafif siğillidir. Çiçeklenme dönemi Mayıs-Temmuz ayları arasında; çiçekler tekil, 5 parçalı; çanak 12-22 mm, 1/3`ünden bölünmüş; taç yapraklar 27-32 mm boyutlarda; derin mavi renkte, merkez kısmı beyaz, loblar genişçe, küt uçlu ve dağınık; ikincil loblar küçük ve dardır.

Gözlemler


Yaralıgöz Dağı / Kastamonu
Haziran 2018 ©Serdar Ölez
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan G. verna taksonları: Gentiana verna subsp. balcanica, Gentiana verna subsp. pontica
Türkiye´de doğal yayılan Gentiana türleri: G.aquatica, G.asclepiadea, G.boissieri, G.brachyphylla, G.cruciata, G.gelida, G.lutea, G.nivalis, G.olivieri, G.pyrenaica, G.septemfida, G.verna
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)