floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Nerium oleander
 
Aydıncık / Mersin - Eylül 2018 © Serdar Ölez
Nerium oleanderNerium oleanderNerium oleanderNerium oleanderNerium oleanderNerium oleander
Gözlem bildir
Zakkum
Apocynaceae / Nerium / Nerium oleander
Zakkum (Nerium oleander) Zakkumgiller (Apocynaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Asıl Ege, Antalya, Adana, Orta Fırat alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. Deniz seviyesi ile 800 m yükseklikler arasında; toprak yığınlarında, mevsimsel kuru dere yataklarında gelişim gösterirler; tuza ve kirliliğe karşı dirençlidir.

Bilimsel olarak Nerium oleander L. şeklinde tanımlanır. Nerium Yunancada `nemli` anlamına gelen nerion kelimesinden türetilmiştir; türün nemli toprakları sevdiğini işaret eder. Oleander tür adının Latincede `zeytin ağacı` anlamına gelen olea kelimesinden türetildiği ve zeytin ağacınınkine benzeyen yaprakları işaret ettiği sanılmaktadır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.
Morfoloji
6 m boylanabilen, herdem yeşil, gür, yuvarlak formu çok dallı çalı veya küçük ağaçlardır. Yapraklar sıklıkla 3`lü halka dizilişli, dar eliptik, 6-30 x 1-3 cm, keskin uçlu, taban kamamsı, doku sert ve köselemsi, yaprak orta damarı belirgin ve çok sayıda ince paralel yanal damarlıdır. Çiçeklenme Nisan-Eylül arasında; çiçekler beyaz, pembe veya koyu kırmızı, hoş kokulu, 3-4 cm çapta; çiçek kümesi sapı ve çiçek sapı tüylü; brakte küçük, 5-7.5 mm uzun; çanak 5-7 mm boyda, kısa havlı, 5 şeritsi dilimli, dilimler keskin uçlu; taç tüp şeklinde, 18 mm uzun, iç kısım tüylü, boyun dar, 5 burulmuş dilimli, dilimler üçgenimsi uçları yuvarlatılmış; taççık 5 parçalı, yarık uçlu, yarıklar 4-7 adet ve şeritsi; ercik gömülü; sapçık kısa; başçık içbükey ve tepeciğe yapışık; konnektif tüylü; ovaryum 2 belirgin karpelli; boyuncuk ipliksi, üste doğru kalınlaşmış; tepecik 2 parçalıdır. Meyve folikül, 10-18 cm uzunlukta; tohumlar ~ 4 mm çaptadır.


Gözlemler
Tire / Derebaşı
Ekim 2022 ©Serdar Ölez
Eğirdir / Isparta
Ağustos 2022 ©Serdar Ölez
Kemer / Antalya
Ağustos 2022 ©Serdar Ölez
Bağözü / Kahta / Adıyaman
Temmuz 2021 ©Serdar Ölez
Eskikahta / Kahta / Adıyaman
Temmuz 2021 ©Serdar Ölez
Sarpıncık / İzmir
Temmuz 2020 ©Serdar Ölez
Karaburun / İzmir
Temmuz 2014 ©Serdar Ölez
Bostanlı / İzmir
Şubat 2019 ©Serdar Ölez
Aydıncık / Mersin
Eylül 2018 ©Serdar Ölez
IUCN Kırmızı Liste Kategorisi
DÜŞÜK RİSKLİ / LEAST CONCERN
Bu tür geniş yayılışlıdır ve nüfusu yüksektir. Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından hazırlanmaktadır.
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Nerium türleri: N.oleander
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)