floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Symphytum brachycalyx
 
Çamlıyayla / Mersin - Mayıs 2018 © Serdar Ölez
Symphytum brachycalyxSymphytum brachycalyxSymphytum brachycalyxSymphytum brachycalyxSymphytum brachycalyxSymphytum brachycalyx
Gözlem bildir
Dere kafesotu
Boraginaceae / Symphytum / Symphytum brachycalyx
Derekafesotu (Symphytum brachycalyx) Hodangiller (Boraginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Antalya, Adana, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 800-2100 m yükseklikler arasında; göknar ormanları, gölgeli alanlar ve sıklıkla gölgeli dere kenarlarında gelişim gösterir.

Bilimsel olarak Symphytum brachycalyx Boiss. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır.
Morfoloji

20-60 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde ince ve kısa tüylerle (havlı) kaplıdır. Yapraklar şeritsi-dikdörtgenimsi veya yumurtamsı veya şeritsi-mızraksı; alttakiler saplı, üst sapsızdır. Çiçeklenme dönemi Nisan-Temmuz ayları arasında; çiçekler ~ 9-15 adet; çanak 7-9 mm, meyve zamanı 15 mm, 1/4-1/3`üne kadar loblar halinde bölünmüş, loblar şeritsi-mızraksı; taç beyaz, 12-15 mm, ercikler arası yapraksı şeritsi uzantılıdır. Meyve sert kabuklu, 2.5-3 mm, tabanda büzük, yüzeyi sivilceli-siğillidir.

Gözlemler


Döşemealtı / Antalya
Nisan 2023 ©Serdar Ölez
Çamlıyayla / Mersin
Mayıs 2018 ©Serdar Ölez
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Symphytum türleri: S.aintabicum, S.anatolicum, S.asperum, S.bornmuelleri, S.brachycalyx, S.bulbosum, S.circinale, S.ibericum, S.kurdicum, S.longisetum, S.officinale, S.orientale, S.ottomanum, S.pseudobulbosum, S.savvalense, S.sylvaticum, S.tauricum, S.tuberosum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)