floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Fouquieria columnaris
 
Phoenix / Arizona - Eylül 2018 © Selçuk Akçay
Gözlem bildir
Cirio
Fouquieriaceae / Fouquieria / Fouquieria columnaris
map
Cirio (Fouquieria columnaris) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan bir türdür. Bu tür egzotik bir tür olabilir; bir kültür türü olabilir; veya henüz doğal tür kayıtlarımıza ekleyemediğimiz bir tür olabilir.

Türkçe literatürde genellikle Cirio olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde bujum ağacı olarak bilinir.

Morfoloji


5-14(-26) m boylanabilen, ters havuç görünümünde, dünyanın en alışılmadık ağaçlarından biridir. Gövde beyaz odunsu, uca doğru gittikçe incelen, sukulent özlü; dallanmayan veya nadiren üst kısmında bir veya çok sayıda ana dallardan oluşan, yumuşak odunlu; yanal dallar çok sayıda, 1m veya daha az uzunlukta, spiral-sıklıkla çarpık-dağınık; kabuk kabuk gri - yeşil , yumuşak ve pürüzsüz, kolayca zedelenen, 5 mm çapta, dikenli; dikenler 5-25 mm uzunluktadır. Yapraklar kısa, filizler halinde, ters yumurtamsı veya ters mızraksı, 11-21 x 5-6 mm boyutlarda; yaprak koltuklarında 2-3 daha küçük; hafifçe dumanlı; tam kenarlı; yuvarlatılmış veya keskin uçlu veya sığ girintili uçludur. Çiçeklenme Temmuz-Ağustos aylarında; çiçekler krem rengi beyaz veya sarı, neredeyse sapsız, hoş kokulu, çiçek kurulunun üst kısmında yoğun, 6-8 (-12) mm uzun; çanak yapraklar 5 adet, yuvarlatılmış uçlu 3-4 mm uzunlukta; taç yapraklar hemen hemen çan şeklinde 6-8 mm uzun; ercik 10-12 adet, yaklaşık 5 mm; tepecik belli-belirsiz 3 loblu, görece kısadır. Meyve 3 parçalı, dikdörtgenimsi, 11-16 mm uzun; tohumlar dikdörtgenimsi, yassı, zarsı kanatlı, 6-8 mm x 1.5-2 mm boyutlarda, kanatlar 3-3.5 x 9-12 mm boyutlardadır.Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)