floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Lonicera nitida
 
Çayyolu / Ankara - Temmuz 2014 © Serdar Ölez
Lonicera nitida
Gözlem bildir
Küçük Yapraklı Hanımeli
Caprifoliaceae / Lonicera / Lonicera nitida
Küçük Yapraklı Hanımeli (Lonicera nitida) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan bir türdür. Bu tür egzotik bir tür olabilir; bir kültür türü olabilir; veya henüz doğal tür kayıtlarımıza ekleyemediğimiz bir tür olabilir.

Lonicera cins adı Adam Lonitzer (1528–1586)`e ithafen adlandırılmıştır. Lonitzer bir Alman botanikçidir.


Gözlemler
Çayyolu / Ankara
Temmuz 2014 ©Serdar Ölez
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Lonicera türleri: L.caprifolium, L.caucasica, L.etrusca, L.hellenica, L.iberica, L.implexa, L.nummulariifolia, L.orientalis, L.periclymenum, L.tatarica, L.x, L.xylosteum
Gözlem bildirilen diğer Lonicera türleri: L.fragrantissima
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)