floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Kalanchoe blossfeldiana
 
Alaplı / Zonguldak - Şubat 2020 © Serdar Ölez
Kalanchoe blossfeldianaKalanchoe blossfeldianaKalanchoe blossfeldianaKalanchoe blossfeldianaKalanchoe blossfeldianaKalanchoe blossfeldiana
Gözlem bildir
Katmerli kalanço
Crassulaceae / Kalanchoe / Kalanchoe blossfeldiana
Katmerli kalanço (Kalanchoe blossfeldiana) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan bir türdür. Bu tür egzotik bir tür olabilir; bir kültür türü olabilir; veya henüz doğal tür kayıtlarımıza ekleyemediğimiz bir tür olabilir.

Morfoloji
40-50 cm boylanabilen, iç mekanlarda süs bitkisi olarak kullanılan, egzotik bir sukulent türüdür. Yapraklar eliptik-yumurtamsı veya dikdörtgenimsi-ıspatulamsı, 3-10 cm uzunlukta, kenarlar küt dişli veya hemen hemen tam kenarlı, küt uçlu veya hemen hemen keskin uçludur. Çiçeklenme yıl boyu; çiçek kurulu talkım, yoğun, birleşik, tüysüz, salgılı tüy bulunmayan; çiçek sapı 0.5-2 cm; çiçekler hoş kokulu; çanak yapraklar yukarı doğru yükselen, üçgen biçimli - mızraksı, 4-10 mm; taç yapraklar açık parlak kırmızı, silindirik, tüp yaklaşık 8 mm, loblar geniş-yayılı ve yaklaşık 4 mm uzunluktadır. Doğal yetişme ortamı Madagaskar adasında; deniz seviyesi ile 50 m yükseklikler arasında; döküntü alanlarda gelişim gösterir.


Gözlemler
Alaplı / Zonguldak
Şubat 2020 ©Serdar Ölez
Diğer taxonlar
Gözlem bildirilen diğer Kalanchoe türleri: K.daigremontiana
Kaynaklar
  1. Flora of North America Vol: 8, Page: 158
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)