floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Roemeria hybrida
 
Yeşilyurt / Haymana / Ankara - Mayıs 2020 © Mustafa Gökmen
Roemeria hybridaRoemeria hybridaRoemeria hybridaRoemeria hybridaRoemeria hybridaRoemeria hybridaphotos
Gözlem bildir
Pıtpıtotu
Papaveraceae / Roemeria / Roemeria hybrida
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Pıtpıtotu (Roemeria hybrida) - (Goodeniaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. Deniz seviyesi ile 1300 m yükseklikler arasında; tahrip edilmiş yerler topraklar, tarlalar, ve bağlarda doğal olarak yetişirler.


Bilimsel olarak Roemeria hybrida (L.) DC. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. DC. kısaltması bilim insanı Augustin Pyramus de Candolle (1778-1841) için kullanılmıştır; Candolle İsviçreli bir botanikçidir

Morfoloji


Haşhaşgiller ailesinden, 50 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Yapraklar 2-3 kat derin tüysü birleşik formdadır ve dilimleri şeritsidir. Çiçeklenme Nisan-Haziran ayları arasında gerçekleşir; tomurcuk hemen hemen armutsu formda, küt uçlu, yaklaşık 1 cm çap ve boydadır; taç yapraklar 2-2.5 cm uzunlukta ve menekşe rengidir; sapçıklar şeritsidir. Meyve kapsül formlu, şeritsi-silindirik, 4 bölmeli ve en azından uç yakın kısmı kılçıklı tüylüdür.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Roemeria hybridaAlva / Eldivan / Çankırı
Mayıs 2024 ©Serdar Ölez
Roemeria hybridaKaramık / Çay / Afyonkarahisar
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Roemeria hybridaSivrihisar / Eskişehir
Mayıs 2023 ©Serdar Ölez
Roemeria hybridaPolatlı / Ankara
Mayıs 2023 ©Serdar Ölez
Roemeria hybridaBademlik / İmrahor / Ankara
Mayıs 2020 ©Mustafa Gökmen
Roemeria hybridaYeşilyurt / Haymana / Ankara
Mayıs 2020 ©Mustafa Gökmen
Roemeria hybridaEge Üniversitesi  / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Roemeria hybridaGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan R. hybrida taksonları: Roemeria hybrida subsp. hybrida
Türkiye´de doğal yayılan Roemeria türleri: R.carica, R.hybrida, R.refracta
Kaynaklar
  1. Davis, P. H. (1965). Flora of Turkey and the east Aegean islands Vol:1. Edinburgh University Press.
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)