floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Moltkia aurea
 
Yaşamkent / Çankaya / Ankara - Mayıs 2021 © Figen Balamur Uğur
Moltkia aureaMoltkia aureaMoltkia aurea
Gözlem bildir
Sarıkesen
Boraginaceae / Moltkia / Moltkia aurea
Sarıkesen (Moltkia aurea) Hodangiller (Boraginaceae) ailesinden endemik bir türdür. Türkiye'de Batı Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Konya, Antalya alt bölgelerinde yayılış göstermektedir. 300-1300 m yükseklikler arasında; kalkerli bozkırlar, döküntü alanları ve süngertaşı tepelerde gelişim gösterirler.


Bilimsel olarak Moltkia aurea Boiss. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır.


Gözlemler
Yaşamkent / Çankaya / Ankara
Mayıs 2021 ©Figen Balamur Uğur
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Moltkia türleri: M.angustifolia, M.aurea, M.coerulea, M.x
Kaynaklar
  1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Çeviri: Ölez S., 2020)
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)