floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Petrorhagia dubia
 
Gündoğdu / Marmara / Balıkesir - Mayıs 2021 © Şule Ölez
Petrorhagia dubiaPetrorhagia dubiaPetrorhagia dubiaPetrorhagia dubia
Gözlem bildir
Zarkaranfili
Caryophyllaceae / Petrorhagia / Petrorhagia dubia
Zarkaranfil (Petrorhagia dubia) Karanfilgiller (Caryophyllaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Erzurum-Kars, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Petrorhagia dubia (Raf.) G.López & Romo şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Raf. kısaltması bilim insanı Constantine Samuel Rafinesque (1783-1840) için kullanılmıştır. G.López kısaltması bilim insanı Ginés Alejandro López González (1950-) için kullanılmıştır. Romo kısaltması bilim insanı Angel María Romo (1955-) için kullanılmıştır.


Gözlemler
Gündoğdu / Marmara / Balıkesir
Mayıs 2021 ©Şule Ölez
Okullar Mah. / Marmara / Balıkesir
Mayıs 2021 ©Şule Ölez
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Petrorhagia türleri: P.alpina, P.armerioides, P.cretica, P.dubia, P.hispidula, P.lycica, P.pamphylica, P.peroninii, P.prolifera, P.saxifraga, P.syriaca
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)