floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Acanthus dioscoridis var. brevicaulis
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Acanthaceae / Acanthus / Acanthus dioscoridis var. brevicaulis
mapmap
(Acanthus dioscoridis var. brevicaulis) Ayıpençesigiller (Acanthaceae) ailesinden endemik bir türdür. Türkiye'de sadece Batı Karadeniz alt bölgesinde yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Acanthus dioscoridis var. brevicaulis (Freyn) E.Hossain şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Freyn kısaltması bilim insanı Josef Franz Freyn (1845-1903) için kullanılmıştır. E.Hossain kısaltması bilim insanı A.B.M.Enayet Hossain (1945-) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan A. dioscoridis taksonları: Acanthus dioscoridis var. brevicaulis, Acanthus dioscoridis var. dioscoridis, Acanthus dioscoridis var. laciniatus, Acanthus dioscoridis var. perringii
Türkiye´de doğal yayılan Acanthus türleri: A.dioscoridis, A.hirsutus, A.mollis, A.spinosus
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)