floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Drosanthemum floribundum
 
Mavişehir / İzmir - Nisan 2021 © Serdar Ölez
Drosanthemum floribundumDrosanthemum floribundumDrosanthemum floribundum
Gözlem bildir
Acem halısı
Aizoaceae / Drosanthemum / Drosanthemum floribundum
map
Acem halısı (Drosanthemum floribundum) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan egzotik bir türdür; doğal yayılış bölgesi dışına çıkarılarak Türkiye'ye getirilerek ekilmiş veya dikilmiştir; Türkiye'de doğal ortamda çoğalmaz, ancak insan eliyle yetiştirilebilir.

Türkçe literatürde genellikle Acem halısı olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde buz çiçeği veya sihirli halı olarak bilinir. Bilimsel olarak Drosanthemum floribundum (Haw.) Schwantes şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Haw. kısaltması bilim insanı Adrian Hardy Haworth (1768-1833) için kullanılmıştır. Schwantes kısaltması bilim insanı Martin Heinrich Gustav Schwantes (1881-1960) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Drosanthemum floribundumMavişehir / İzmir
Nisan 2021 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Gözlem bildirilen diğer Drosanthemum türleri:
Kaynaklar
  1. Drosanthemum floribundum. (2021, March 31). Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/Drosanthemum_floribundum
  2. Drosanthemum floribundum. (2021). Plantz Africa. https://pza.sanbi.org/drosanthemum-floribundum
  3. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  4. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  5. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  6. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)