floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Pinus nigra subsp. pallasiana var. pallasiana f. seneriana
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Ebe karaçamı
Pinaceae / Pinus / Pinus nigra subsp. pallasiana var. pallasiana f. seneriana
mapmapmapmap
Ebe karaçamı (Pinus nigra subsp. pallasiana var. pallasiana f. seneriana) Çamgiller (Pinaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Batı Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Pinus nigra subsp. pallasiana var. pallasiana f. seneriana (Saatçioğlu) Kandemir & Mataracı şeklinde tanımlanır.

Pinus etimolojisi

Pinus {Latince}: çam ağacı.

nigra etimolojisi

Nigra Latincede `siyah` anlamına gelen niger kelimesinden türetilmiştir. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir.

subsp. etimolojisi

Subsp. İngilizcede `alttür` anlamına gelen subspecies kelimesinin kısaltmasıdır. Saatçioğlu kısaltması bilim insanı F. Saatçioğlu (1955) için kullanılmıştır. Kandemir kısaltması bilim insanı Ali Kandemir (2007) için kullanılmıştır. Mataracı kısaltması bilim insanı Tu?rul Mataracı (2018) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan P. nigra taksonları: Pinus nigra subsp. nigra, Pinus nigra subsp. pallasiana, Pinus nigra subsp. pallasiana var. fastigiata, Pinus nigra subsp. pallasiana var. pallasiana, Pinus nigra subsp. pallasiana var. pallasiana f. seneriana
Türkiye´de doğal yayılan Pinus türleri: P.brutia, P.halepensis, P.nigra, P.pinaster, P.pinea, P.radiata, P.sylvestris
Gözlem bildirilen diğer Pinus türleri: P.mugo, P.strobus, P.wallichiana
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)