floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Pedicularis comosa var. acmodonta
 
Dereboyu / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Serdar Ölez
Pedicularis comosa var. acmodontaPedicularis comosa var. acmodontaPedicularis comosa var. acmodonta
Gözlem bildir
Pedicularis comosa var. acmodonta
Orobanchaceae / Pedicularis / Pedicularis comosa var. acmodonta
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
(Pedicularis comosa var. acmodonta) Canavarotugiller (Orobanchaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Orta ve Doğu Karadeniz, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Pedicularis comosa var. acmodonta (Boiss.) Boiss. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır.


listMaplistPiclistThumb

Gözlemler


Pedicularis comosa var. acmodontaDereboyu / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan P. comosa taksonları: Pedicularis comosa var. acmodonta, Pedicularis comosa var. sibthorpii
Türkiye´de doğal yayılan Pedicularis türleri: P.atropurpurea, P.cadmea, P.caucasica, P.comosa, P.condensata, P.crassirostris, P.munzurdaghensis, P.nordmanniana, P.olympica, P.palustris, P.pontica, P.wilhelmsiana
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)