floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Malva neglecta
 
Kocatepe / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Serdar Ölez
Malva neglectaMalva neglectaMalva neglectaMalva neglectaMalva neglecta
Gözlem bildir
Çobançöreği
Malvaceae / Malva / Malva neglecta
Çobançöreği (Malva neglecta) Ebegümecigiller (Malvaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Ergene, Batı ve Orta Karadeniz, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Erzurum-Kars, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. Deniz seviyesi ile 2000 m yükseklikler arasında; bozkırlar, tarlalar, yol kenarları, döküntü alanlarda gelişim gösterirler.

Türkiye genelinde çobançöreği olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde ebegümeci olarak bilinir. Bilimsel olarak Malva neglecta Wallr. şeklinde tanımlanır. Malva cins adı Eski Yunancada ΄yumuşak΄ anlamına gelen μαλακός (malakos) kelimesinden türetilmiştir; bazı türlerinin yaprak ve tohumlarından elde edilen özütün cilt yumuşatıcı ve rahatlatıcı olarak kullanımına işaret eder. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Wallr. kısaltması bilim insanı Carl (Karl) Friedrich Wilhelm Wallroth (1792-1857) için kullanılmıştır.
Morfoloji
Tek yıllık otsu bir türdür. Gövdeler dar açılı ve dik yükselir; cılız tüylü ve basit kıllı ve az sayıda yıldızsı tüylüdür. Yapraklar az çok daire şeklinde, çok sığ loblu ve küt dişlidir; yüzeyler cılız tüylüdür. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında gerçekleşir; çiçekler demetler halinde yaprak koltuklarından çıkar; dışçanak dilimleri şeritsidir; çanak yapraklar genişçe üçgen biçimli ve 2-4 mm uzunluktadır; taç yapraklar tabanda tüylüdür, pembeden beyaza kadar farklı renkte ve 8-14 mm uzunluktadır. Mericarp tohumun yüzeyi cılız tüylü ve pürüzsüzdür.

Gözlemler
Çeltikderesi / Seben / Bolu
Mayıs 2023 ©Serdar Ölez
Kocatepe / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Malva türleri: M.alcea, M.arborea, M.cretica, M.linnaei, M.moschata, M.neglecta, M.nicaeensis, M.parviflora, M.pusilla, M.sylvestris
Gözlem bildirilen diğer Malva türleri: M.arboreus
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)