floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Malva arborea
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Korkut
Malvaceae / Malva / Malva arborea
mapmapmap
Korkut (Malva arborea) Ebegümecigiller (Malvaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Asıl Ege alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Malva arborea (L.) Webb & Berthel. şeklinde tanımlanır.

Malva etimolojisi

Malva cins adı Eski Yunancada ΄yumuşak΄ anlamına gelen μαλακός (malakos) kelimesinden türetilmiştir; bazı türlerinin yaprak ve tohumlarından elde edilen özütün cilt yumuşatıcı ve rahatlatıcı olarak kullanımına işaret eder.

arborea etimolojisi

Arborea Latincede `ağaçsı` anlamına gelen arbor kelimesinden türetilmiştir. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Webb kısaltması bilim insanı Philip Barker Webb (1793-1854) için kullanılmıştır. Berthel. kısaltması bilim insanı Sabin Berthelot (1794-1880) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Malva türleri: M.alcea, M.arborea, M.cretica, M.linnaei, M.moschata, M.neglecta, M.nicaeensis, M.parviflora, M.pusilla, M.sylvestris
Gözlem bildirilen diğer Malva türleri: M.arboreus
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)