floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Prunus sp.
 
Dikmen Vadisi / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez
Prunus sp.
Gözlem bildir
Erik Ağacı
/ Prunus / Prunus sp.
Can erikleri ve Japon erikleri ılıman iklimleri severken Avrupa kökenli erikler soğuk iklimleri daha çok sever. Bu nedenle can ve Japon erikleri geç donlardan zarar görür. Tüm erik türlerinin düşükte olsa soğuklama ihtiyacı vardır. Can ve Japon eriklerine 1 ay 7 derecenin altında soğuklama yeterken Avrupa erikleri için en az 2 ay soğuklama gerekir. Toprak yönünden fazla seçici değillerdir. Derinliği az topraklarda da yetişebilirler. Kireçli toprakları tolere edebilirler. Erik fidanları 5-6 metre arayla dikilir ve bazı türlerin verim alması için tozlayıcıya ihtiyacı vardır. Erik kökleri yüzeye yakındır. Bu nedenle toprağı derin sürmeye gelmez. Erikler yıllık yağış miktarı 750 mm yi geçen yerlerde sulanmadan da yetişebilir.


Prunus sp. Türkçede Erik Ağacı olarak adlandırılır. Prunus {Latince}: erik ağacı. sp. İngilizcede 'tür, türü' anlamına gelen specie kelimesinin kısaltmasıdır.


Gözlemler
Dikmen Vadisi / Ankara
Mayıs 2014 ©Serdar Ölez
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Prunus türleri: P.cocomilia, P.divaricata, P.spinosa, P.x
Gözlem bildirilen diğer Prunus türleri: P.armeniaca, P.cerasifera, P.dulcis, P.serrulata
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)