floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Cistus laurifolius
 
Hüyük / Konya - Haziran 2017 © Ahmet Demirtaş
Cistus laurifoliusCistus laurifoliusCistus laurifoliusCistus laurifoliusCistus laurifoliusCistus laurifolius
Gözlem bildir
Karağan
Cistaceae / Cistus / Cistus laurifolius
Karağan (Cistus laurifolius) Ladengiller (Cistaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Güney Marmara, Batı Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 900-1200 m yükseklikler arasında; sıklıkla karaçam orman altlarında, yayılış gösterir.

Türkiye genelinde Karağan olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde defne yapraklı laden olarak bilinir. Bilimsel olarak Cistus laurifolius L. şeklinde tanımlanır. Cistus cins adı eski Yunancada `sepet, sepete benzer şey` anlamına gelen κίσϑος (kisthos) kelimesinden türetilmiştir; kuru meyvelerinin şeklini işaret ettiği sanılmaktadır. Laurifolius Yunancada `defne` anlamına gelen laurus kelimesi ile Latincede `yaprak` anlamına gelen folium kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; yapraklarının defne yapraklarına benzemesini işaret eder. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.
Morfoloji

1,5-2 m boylanabilen, çok yıllık bir çalı türüdür. Yapraklar 3-7 cm, yumurtamsı veya mızraksı, keskin uçlu, uzun saplı; üst yüzey tüysüz, yapışkan; alt yüzey gri, yoğun kaba tüylü; kenarları ondüledir. Çiçeklenme Mayıs-Haziran ayları arasında; çiçek durumu talkım, yanal, 3-5 çiçekli; çiçek kümesi sapı uzun; çiçekler 3-5 cm çapta; taç yapraklar dipte sarı, dışa doğru beyaz; çanak yapraklar diğer türlerden farklı olarak 5 değil 3 adettir; boyuncuk kısadır veya yoktur. Meyveler 5-6 mm çapında, küresel, kahverengi kürecikler, üzeri tüylü, çok tohumludur ve üç çanak yaprak meyve ile birlikte kurur.

Gözlemler


Sabuncupınar / Kütahya
Kasım 2022 ©Serdar Ölez
Yumaklı / Kütahya
Kasım 2022 ©Serdar Ölez
Düzlüce / Banaz / Uşak
Aralık 2021 ©Serdar Ölez
Hüyük / Konya
Haziran 2017 ©Ahmet Demirtaş
Hüyük / Konya
Haziran 2015 ©Ahmet Demirtaş
Antakya
Mart 2016 ©Ahmet Demirtaş
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Cistus türleri: C.creticus, C.laurifolius, C.monspeliensis, C.parviflorus, C.salviifolius
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)