floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Pseudotsuga menziesii
 
Güvenlik Caddesi / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez
Pseudotsuga menziesiiPseudotsuga menziesiiPseudotsuga menziesiiPseudotsuga menziesii
Gözlem bildir
Douglas Göknarı
Pinaceae / Pseudotsuga / Pseudotsuga menziesii
mapmapmapmap
Duglas (Pseudotsuga menziesii) Çamgiller (Pinaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Batı ve Doğu Karadeniz alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Pseudotsuga menziesii (Mirb.) Franco şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Mirb. kısaltması bilim insanı Charles François Brisseau de Mirbel (1776-1854) için kullanılmıştır. Franco kısaltması bilim insanı João Manuel António do Amaral Franco (1921-2009) için kullanılmıştır.

Morfoloji


Doğal ortamında 100 m boylanabilen, 4 m gövde çapı oluşturabilen, herdem yeşil, Türkiye için egzotik bir türdür. Taç gençken piramidal, yaşlandıkça geniş ve dağınık bir tepeli; kabuk koyu gri-kahverengi veya siyahımsı yeşil, pürüzsüz, reçine damlalı, yaşlılıkta pürüzlü, pulsu ve uzunlamasına derin yarıklı; dallar başlangıçta açık sarı, sonraları kırmızı-kahverengi ve hafifçe havlıdır. Yapraklar göknardaki gibi yassı, eksene doğru daha koyu yeşil, şeritsi, 1.5-3 cm × 1-2 mm, alt yüzey 2 beyaz stoma çizgili, küt uçlu veya sivri uçludur. Erkek çiçekler kısa saplı, küremsi silindirik; dişi çiçekler sürgün uçlarında terminal durumludur. Kozalaklar döllenmeden önce dik, sonra sarkık, kahverengi, parlak, elipsoid-yumurta biçimli, yaklaşık 8 × 3.5-4 cm; pullar ± eşkenar dörtgen biçimli, 2-2.5 × 2-2.5 cm, sıklıkla uzunluğu genişliğinden daha fazla; brakte dışa taşmış, pullardan daha uzunca; brakte uç kısmı 3 parçalı, düz veya geriye bükülmüş, orta parça daha uzun mm, kılçık gibi sivri, yanal parçalar geniş ve kısa, kenarlar küçük dişlidir.

listMaplistPiclist

Gözlemler


Pseudotsuga menziesiiGüvenlik Caddesi / Ankara
Mayıs 2016 ©Serdar Ölez
Pseudotsuga menziesiiSamandere / Akçakoca / Düzce
Ekim 2018 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan P. menziesii taksonları: Pseudotsuga menziesii var. menziesii
Türkiye´de doğal yayılan Pseudotsuga türleri: P.menziesii
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)