floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Pseudotsuga menziesii var. menziesii
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Duglasgöknarı
Pinaceae / Pseudotsuga / Pseudotsuga menziesii var. menziesii
mapmapmapmap
Duglasgöknarı (Pseudotsuga menziesii var. menziesii) Çamgiller (Pinaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Batı ve Doğu Karadeniz alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Pseudotsuga menziesii var. menziesii (Mirb.) Franco şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Mirb. kısaltması bilim insanı Charles François Brisseau de Mirbel (1776-1854) için kullanılmıştır. Franco kısaltması bilim insanı João Manuel António do Amaral Franco (1921-2009) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan P. menziesii taksonları: Pseudotsuga menziesii var. menziesii
Türkiye´de doğal yayılan Pseudotsuga türleri: P.menziesii
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)