floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Vincetoxicum tmoleum
 
Kıbrıs / Mamak / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez
Vincetoxicum tmoleumVincetoxicum tmoleumVincetoxicum tmoleumVincetoxicum tmoleumVincetoxicum tmoleum
Gözlem bildir
Hıyaluk
Apocynaceae / Vincetoxicum / Vincetoxicum tmoleum
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Hıyaluk (Vincetoxicum tmoleum) Zakkumgiller (Apocynaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Doğu Karadeniz, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Antalya, Adana, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 700-2030m yüksekliklerde; kuru, açık geven bozkırlarında, kireç taşı, taşlık yamaçlar ve dere boylarında yetişir.

Türkçe literatürde genellikle Hıyaluk olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde panzehir otu veya gavurbiberi olarak bilinir. Bilimsel olarak Vincetoxicum tmoleum Boiss. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Vincetoxicum tmoleumBolu
Ağustos 2020 ©Mustafa Gökmen
Vincetoxicum tmoleumKıbrıs / Mamak / Ankara
Mayıs 2016 ©Serdar Ölez
Vincetoxicum tmoleumKıbrıs / Mamak / Ankara
Haziran 2016 ©Serdar Ölez
Vincetoxicum tmoleumAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Vincetoxicum türleri: V.canescens, V.funebre, V.fuscatum, V.hirundinaria, V.parviflorum, V.raddeanum, V.scandens, V.speciosum, V.tmoleum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)