floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Leonurus cardiaca
 
Ilıca / Pınarbaşı / Kastamonu - Haziran 2018 © Serdar Ölez
Leonurus cardiacaLeonurus cardiacaLeonurus cardiacaLeonurus cardiacaLeonurus cardiacaLeonurus cardiacaphotos
Gözlem bildir
Arslankuyruğu
Lamiaceae / Leonurus / Leonurus cardiaca
mapmapmapmap
Aslankuyruğu (Leonurus cardiaca) Ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Leonurus cardiaca L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.

Morfoloji


60-150 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde 4 köşeli, belirgin kabarık çizgili ve hafifçe ince yumuşak kısa tüylüdür. Kök sistemi sığ lifli kökler ve rizomlardan oluşur. Yapraklar karşılıklı dizili, saplı, ince yumuşak kısa tüylü, değişken formludur; alttakiler sıklıkla 5 loblu, loblar kaba dişli, 10 x 7.5 cm`e kadar boyutlarda; orta yapraklar 3 loblu, loblar birkaç kaba dişli, 7.5 x 4 cm`e kadar boyutlarda; üst yapraklar sıklıkla dikdörtgenimsi-yumurtamsı, bir çift kaba dişli, 5 cm x 2 cm`e kadar boyutlardadır. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında; çiçekler halka dizilişli, sapsız, yaprak ile dal arası; çanak borumsu, yeşil, 5 mızraksı dişli, ince yumuşak kısa tüylü, dişler sivri uçlu ve kalıcı; taç yaklaşık 8 mm,beyaz veya açık pembe, üstte oldukça tüylü, tüyler 1 mm`den uzun; üst dudak tek parça; alt dudak 3 loblu, orta lob daha geniş, boğaza yakın yerleri sıklıkla eflatun lekelidir. Her bir çiçek meyve oluşturur; meyveler sert kabuklu, 3 köşeli, kırmızımsı kahverengi veya kahverengidir. Tohum ve rizomlarının yayılmasıyla çoğalır; sıklıkla koloniler halinde gelişir.

listMaplistPiclist

Gözlemler


Leonurus cardiacaIlıca / Pınarbaşı / Kastamonu
Haziran 2018 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Leonurus türleri: L.cardiaca, L.glaucescens, L.persicus, L.quinquelobatus
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)