floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Potentilla crantzii
 
Borçka / Artvin - Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen
Potentilla crantziiPotentilla crantziiPotentilla crantziiPotentilla crantzii
Gözlem bildir
Beşparmakotu
Rosaceae / Potentilla / Potentilla crantzii
mapmapmapmap
Beşparmakotu (Potentilla crantzii) Gülgiller (Rosaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Orta ve Doğu Karadeniz, Erzurum-Kars alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 1000-3600 m yükseklikler arasında; alpin yamaçlar ve dağ sırtlarında doğal olarak yetişirler.

Potentilla crantzii Türkçede Beşparmakotu olarak adlandırılır. Bilimsel olarak Potentilla crantzii (Crantz) Fritsch şeklinde tanımlanır.

Potentilla etimolojisi

Potentilla cins adı Modern Latincede ΄güçlü olmak΄ anlamına gelen potent-  öneki ile, bir küçültme eki olan -ill sonekinin birleşmesinden türetilmiştir; cinsin birçok türünün tedavi edici özelliklerine atıfta bulunur.

crantzii etimolojisi

Crantzii tür adı Heinrich Johann Nepomuk von Crantz (1722-1799)`a ithafen adlandırılmıştır. Crantz bir Hollandalı botanikçi ve doktordur. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir.

Fritsch etimolojisi

Fritsch kısaltması, türün Avussturyalı botanikçi Karl Fritsch (1864–1934) tarafından yayınlandığını belirtir. Fritsch kısaltması bilim insanı Karl Fritsch (1864-1934) için kullanılmıştır.

Morfoloji


10-20 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler odunsu kök gövde üzerinde sıklıkla yukarı yükselen, nadiren yere yayılı, çiçekli dallı ve birbirine dolaşık salgılı tüylüdür. Yapraklar elsi birleşik; yaprakçıklar 5 veya 3, ters yumurtamsı, kamamsı veya yuvarlağımsı, 10-20 x 7-16 mm, küt dişli, yukarıda seyrek havlı veya tüysüz, altta seyrek cılız tüylü dür. Çiçekler Haziran-Eylül ayları arasında; çiçekler seyrek talkım kurullarda; dışçanak dilimleri dikdörtgenimsi-eliptik, küt uçlu; çanak yapraklar 4–5 mm, genişçe keskin uçlu; taç yapraklar sarı, ters yüreksi uçlu ve 5-8 mm boydadır. Meyve sert kabuklu, sert damarlı; boyuncuk uca doğru kalın ve meyveden uzuncadır.

listMaplistPiclistThumb

Gözlemler


Potentilla crantziiBorçka / Artvin
Temmuz 2019 ©Mustafa Gökmen
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Potentilla türleri: P.aladaghensis, P.anatolica, P.anglica, P.anserina, P.argaea, P.argentea, P.armeniaca, P.astracanica, P.aucheriana, P.aurea, P.balansae, P.bifurca, P.buccoana, P.calabra, P.calycina, P.cappadocica, P.carduchorum, P.crantzii, P.davisii, P.detommasii, P.discipulorum, P.divaricata, P.doddsii, P.elatior, P.erecta, P.fruticosa, P.gelida, P.geranioides, P.heptaphylla, P.hololeuca, P.humifusa, P.inclinata, P.isaurica, P.kotschyana, P.lazica, P.libanotica, P.lignosa, P.lomakinii, P.meyeri, P.micrantha, P.nerimaniae, P.oweriniana, P.palustris, P.pannosa, P.pimpinelloides, P.polyschista, P.pulvinaris, P.recta, P.reptans, P.rupestris, P.ruprechtii, P.savvalensis, P.speciosa, P.sublaevis, P.subpalmata, P.supina, P.tauricola, P.thuringiaca, P.ulrichii, P.umbrosa
Kaynaklar
  1. Davis, 1972, Flora of Turkey and the East Aegean Islands Vol:4 Page:61
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)