floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Scilla bifolia
 
Beycik / Nallıhan / Ankara - Mart 2023 © Serdar Ölez
Scilla bifoliaScilla bifoliaScilla bifoliaScilla bifoliaScilla bifoliaScilla bifolia
Gözlem bildir
Orman sümbülü
Asparagaceae / Scilla / Scilla bifolia
Ormansümbülü (Scilla bifolia) Kuşkonmazgiller (Asparagaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 80-2400 m yükseklikler arasında; koruluklar, otlaklar, kireçtaşı kayalar ve karlı bölge yakınlarında yetişirler.

Bilimsel olarak Scilla bifolia L. şeklinde tanımlanır. Scilla {Latince}: sümbülcük, adasoğanı. Bifolia Latincede `iki` anlamına gelen bi öneki ile `yaprak` anlamına gelen folium kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; iki yapraklı anlamındadır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.
Morfoloji
Çok yıllık, soğanlı bir türdür. Çiçek soğanı 0.5-2 cm çapta; tabakalar kahverengi, tomurcuk kabuğu pembemsi veya beyazımsı renktedir. Yapraklar 2 adet, genişçe şeritsi, 7-19 cm x 3-15 mm boyutlarda ve dip kısmı genellikle kınlıdır. Çiçeklenme Şubat-Haziran ayları arasında; çiçek kurulu salkım, 1-15 çiçekli, çiçek dizilimi sıklıkla tek yönde; çiçek kurulu sapı yapraksız, tekil, dik, 5-28 cm; çiçek sapı dik veya yarı dik, alt çiçeklerde 5 cm`e kadar, üst daha kısa; brakte yok veya yumurtamsı-mızraksı, 0.5-1 mm; çiçek örtüsü dilimleri parlak mavi, leylak rengi-mavi veya mavimsi eflatun, 5-10 x 1.5-2.5 mm, yayılı; sapçıklar tabanda 0.5-1 mm genişlikte; ovaryum tabanı dar yumurta biçiminde veya küremsi, 2-3 mm çapta; boyuncuk düz, 2-4.5 mm uzunluktadır. Tohumlar küremsi formda, kahverengi renkte ve yaklaşık 2 mm çaptadır; tohum göbeği düzensiz ve beyaz renktedir.


Gözlemler
Beycik / Nallıhan / Ankara
Mart 2023 ©Serdar Ölez
Beypazarı / Ankara
Mart 2023 ©Mustafa Gökmen
Şehzadeler / Manisa
Şubat 2021 ©Mustafa Gökmen
Gemiş / Çardak / Denizli
Mart 2020 ©Salih Usta
Gemiş / Çardak / Denizli
Mart 2020 ©Serdar Ölez
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Scilla türleri: S.albinerve, S.alinihatiana, S.arsusiana, S.bifolia, S.bithynica, S.cilicica, S.forbesii, S.hyacinthoides, S.ingridiae, S.leepii, S.luciliae, S.melaina, S.mesopotamica, S.monanthos, S.persica, S.rosenii, S.sardensis, S.siberica, S.siehei, S.vardaria, S.×
Kaynaklar
  1. Davis, 1984, Flora of Turkey and the East Aegean Islands Vol:8 Page:216
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)