floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Mespilus germanica
 
Şahin Tepesi / Denizli - Temmuz 2014 © Serdar Ölez
Mespilus germanicaMespilus germanicaMespilus germanicaMespilus germanicaMespilus germanicaMespilus germanicaphotos
Gözlem bildir
Muşmula
Rosaceae / Mespilus / Mespilus germanica
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Muşmula (Mespilus germanica) Gülgiller (Rosaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 1650 m’ye kadar yüksekliklerde; yapraklı ağaç ormanlarda, orman içi açıklıklarda, kayalıklarda ve maki içinde gelişim gösterir.

Türkçe literatürde genellikle Muşmula olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde döngel, beşbıyık, ezgil, malta eriği veya yeni dünya olarak bilinir. Bilimsel olarak Mespilus germanica L. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.

Morfoloji


2-3 m boylanabilen dikenli bir çalı formunda bir türdür. Kültüre alınan bireyler 6 m boyuna ulaşırlar ve dikensizdirler. Genç sürgünler ince uzun yumuşak tüylü ve dikenlidir. Yapraklar 5-12 x 2-6 cm boyutlarda, mızraksı veya ters yumurtamsı; kenarlar tam veya ince dişli; alt yüz daha açık renkli ve orta damar boyunca kısa yatık yumuşak tüylüdür. Çiçeklenme Mayıs-Haziran aylarında; çiçekler sürgünlere terminal, beyaz renkte, 3-4 cm çapında; çiçek sapı 5 mm; çanak yoğun tüylü; çanak yapraklar taç yapraklardan daha uzundur. Meyve sulu, basık küremsi, 1,5-3 cm çapında, olgunlaşmadan önce yeşilimsi, sonra ise açık kahverengindedir.


listMaplistPiclistThumb

Gözlemler


Mespilus germanicaSinop merkez / Sinop
Kasım 2020 ©Mustafa Gökmen
Mespilus germanicaŞahin Tepesi / Denizli
Temmuz 2014 ©Serdar Ölez
Mespilus germanicaValla Kanyonu / Kastamonu
Haziran2018 ©Serdar Ölez

IUCN Kırmızı Liste Kategorisi


IUCNIUCNrIUCNcat
DÜŞÜK RİSKLİ / LEAST CONCERN
Bu tür geniş yayılışlıdır ve nüfusu yüksektir. Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından hazırlanmaktadır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Mespilus türleri: M.germanica
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)