floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Bolanthus frankenioides
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Hashavalotu
Caryophyllaceae / Bolanthus / Bolanthus frankenioides
mapmap
Hashavalotu (Bolanthus frankenioides) Karanfilgiller (Caryophyllaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de sadece Antalya alt bölgesinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Bolanthus frankenioides (Boiss.) Barkoudah şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır. Barkoudah kısaltması bilim insanı Youssef Ibrahim Barkoudah (1933-) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan B. frankenioides taksonları: Bolanthus frankenioides var. fasciculatus, Bolanthus frankenioides var. frankenioides
Türkiye´de doğal yayılan Bolanthus türleri: B.cherlerioides, B.frankenioides, B.huber-morathii, B.mevlanae, B.minuartioides, B.sandrasicus, B.spergulifolius, B.stenopetalus, B.thymoides, B.turcicus
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)