floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Coluteocarpus vesicaria
 
Sarıgül / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Serdar Ölez
Coluteocarpus vesicariaColuteocarpus vesicariaColuteocarpus vesicariaColuteocarpus vesicariaColuteocarpus vesicaria
Gözlem bildir
Patarıkotu
Brassicaceae / Coluteocarpus / Coluteocarpus vesicaria
mapmapmapmapmapmapmapmap
Patarıkotu (Coluteocarpus vesicaria) Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Doğu Karadeniz, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Adana, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Coluteocarpus vesicaria (L.) Holmboe şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Holmboe kısaltması bilim insanı Jens Holmboe (1880-1943) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Coluteocarpus vesicariaSarıgül / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Coluteocarpus vesicariaBozağakaraderbent / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Mustafa Gökmen
Benzer taxonlar
Coluteocarpus vesicaria eşisimleri/sinonimleri: Noccaea vesicaria
Türkiye´de doğal yayılan C. vesicaria taksonları: Coluteocarpus vesicaria subsp. boissieri, Coluteocarpus vesicaria subsp. vesicaria
Türkiye´de doğal yayılan Coluteocarpus türleri: C.vesicaria
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)