floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Daphne gnidioides
 
Başlar / İbradi / Antalya - Nisan 2023 © Serdar Ölez
Daphne gnidioidesDaphne gnidioidesDaphne gnidioidesDaphne gnidioidesDaphne gnidioides
Gözlem bildir
Sıyırcık
Thymelaeaceae / Daphne / Daphne gnidioides
mapmapmapmap
Sıyırcık (Daphne gnidioides) Sıyırcıkgiller (Thymelaeaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Asıl Ege, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Daphne gnidioides Türkçede Sıyırcık olarak adlandırılır. Bilimsel olarak Daphne gnidioides Jaub. & Spach şeklinde tanımlanır. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Jaub. kısaltması bilim insanı Hippolyte François Jaubert (1798-1874) için kullanılmıştır; Jaubert Fransız politikacı ve botanikçidir.

Spach etimolojisi

Spach kısaltması türün Fransız botanikçi Edouard Spach (1801-1879) tarafından yayınlandığını belirtir. Spach kısaltması bilim insanı Édouard Spach (1801-1879) için kullanılmıştır; Spach Fransız botanikçidir; `Natural history of plants: Spermatophytes´ ve `Illustrations of plants of the East´ adlı eserleri yayınlamıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Daphne gnidioidesAkyarlar / Bodrum / Muğla
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Daphne gnidioidesBaşlar / İbradi / Antalya
Nisan 2023 ©Serdar Ölez
Daphne gnidioidesBüyük Menderes Deltası / Kuşadası / Aydın
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Daphne türleri: D.glomerata, D.gnidioides, D.mezereum, D.mucronata, D.oleoides, D.pontica, D.sericea
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)