floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Digitalis ferruginea subsp. schischkinii
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Ayımısırı
Plantaginaceae / Digitalis / Digitalis ferruginea subsp. schischkinii
mapmapmap
Ayımısırı (Digitalis ferruginea subsp. schischkinii) Sinirotugiller (Plantaginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Orta ve Doğu Karadeniz alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Digitalis ferruginea subsp. schischkinii (Ivanina) Werner şeklinde tanımlanır.

Digitalis etimolojisi

Digitalis {Latince}: parmak.

ferruginea etimolojisi

Ferruginea {Latince}: pas rengi. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir.

subsp. etimolojisi

Subsp. İngilizcede `alttür` anlamına gelen subspecies kelimesinin kısaltmasıdır. Ivanina kısaltması bilim insanı Lyudmila Ivanovna Ivanina (1917-) için kullanılmıştır. Werner kısaltması bilim insanı Roger-Guy Werner (1901-1977) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan D. ferruginea taksonları: Digitalis ferruginea subsp. ferruginea, Digitalis ferruginea subsp. schischkinii
Türkiye´de doğal yayılan Digitalis türleri: D.cariensis, D.davisiana, D.ferruginea, D.grandiflora, D.lamarckii, D.lanata, D.trojana, D.viridiflora
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)