floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Ebenus laguroides
 
Gürün / Sivas - Temmuz 2021 © Mustafa Gökmen
Ebenus laguroidesEbenus laguroidesEbenus laguroidesEbenus laguroidesEbenus laguroidesEbenus laguroidesphotos
Gözlem bildir
Morgeven
Fabaceae / Ebenus / Ebenus laguroides
mapmapmapmapmapmapmap
Morgeven (Ebenus laguroides) Baklagiller (Fabaceae) ailesinden endemik bir türdür. Türkiye'de Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Adana alt bölgelerinde yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Ebenus laguroides Boiss. şeklinde tanımlanır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Ebenus laguroidesSaklı / Sivas / Sivas
Mayıs 2024 ©Mustafa Gökmen
Ebenus laguroidesGürün / Sivas
Temmuz 2021 ©Mustafa Gökmen
Ebenus laguroidesGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Ebenus laguroidesÇukurkaya / Darende / Malatya
Nisan 2017 ©Şükrü Karakuş vd.
Ebenus laguroidesAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Ebenus türleri: E.barbigera, E.boissieri, E.bourgaei, E.cappadocica, E.depressa, E.haussknechtii, E.hirsuta, E.laguroides, E.longipes, E.macrophylla, E.pisidica, E.plumosa, E.reesei
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)