floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Hedera colchica
 
Polonezköy / İstanbul - Nisan 2016 © Serdar Ölez
Hedera colchicaHedera colchica
Gözlem bildir
Orman Sarmaşığı
Araliaceae / Hedera / Hedera colchica
mapmapmapmapmap
Karasarmaşık (Hedera colchica) Sarmaşıkgiller (Araliaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Hedera colchica (K.Koch) K.Koch şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. K.Koch kısaltması bilim insanı Karl(Carl) Heinrich Emil (Ludwig) Koch (1809-1879) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Hedera colchicaGüneykestane / İnegöl / Bursa
Mayıs 2021 ©Serdar Ölez
Hedera colchicaPolonezköy / İstanbul
Nisan 2016 ©Serdar Ölez
Hedera colchicaKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Hedera colchicaKavaklı / Yenice / Karabük
Aralık 2019 ©Ahmet Aytekin ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Hedera türleri: H.caucasigena, H.colchica, H.helix
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)