floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Hibiscus trionum
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Kerkede
Malvaceae / Hibiscus / Hibiscus trionum
mapmapmapmapmapmapmap
Kerkede (Hibiscus trionum) Ebegümecigiller (Malvaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Batı Karadeniz, Konya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Hibiscus trionum L. şeklinde tanımlanır.

Hibiscus etimolojisi

Hibiscus Latincede önceleri hibiscum, daha sonra hibiscus olarak adlandırılan 'ebegümeci bitki' tanımına uymaktadır; Yunancada hibiskos tanımına uymaktadır; kelime kökeninin Galceden geliyor olması muhtemeldir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Hibiscus türleri: H.trionum
Gözlem bildirilen diğer Hibiscus türleri: H.mutabilis, H.rosa-sinensis, H.syriacus
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)