floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Knautia involucrata
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Delieşekkulağı
Caprifoliaceae / Knautia / Knautia involucrata
mapmapmapmapmap
Delieşekkulağı (Knautia involucrata) Hanımeligiller (Caprifoliaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Orta Kızılırmak alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Knautia involucrata Sommier & Levier şeklinde tanımlanır. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Sommier kısaltması bilim insanı Carlo Pietro Stefano(Stephen) Sommier (1848-1922) için kullanılmıştır. Levier kısaltması bilim insanı Emile(Emilio) Levier (1839-1911) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Knautia türleri: K.byzantina, K.degenii, K.drymeia, K.integrifolia, K.involucrata, K.macedonica, K.montana, K.orientalis, K.shepardii
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)