floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Lupinus angustifolius subsp. reticulatus
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Yahudibaklası
Fabaceae / Lupinus / Lupinus angustifolius subsp. reticulatus
mapmapmap
Yahudibaklası (Lupinus angustifolius subsp. reticulatus) Baklagiller (Fabaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Lupinus angustifolius subsp. reticulatus (Desv.) Cout. şeklinde tanımlanır.

Lupinus etimolojisi

Lupinus cins adı Eski Fransızcada `kurtlarla ilgili, kurtlara dair` anlamına gelen lupīnus kelimesinden türetilmiştir; ancak bu tanımlamanın bitkinin hangi özelliğine atıf yaptığı bilinmemektedir

angustifolius etimolojisi

Angustifolius Latincede `dar` anlamına gelen angustus kelimesi ile `yaprak` anlamına gelen folium kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir; dar yapraklı anlamındadır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir.

subsp. etimolojisi

Subsp. İngilizcede `alttür` anlamına gelen subspecies kelimesinin kısaltmasıdır.

reticulatus etimolojisi

Reticulatus Latincede `ince ağsı doku` anlamına gelen reticulum kelimesinden türetilmiştir. Desv. kısaltması bilim insanı Nicaise Auguste Desvaux (1784-1856) için kullanılmıştır. Cout. kısaltması bilim insanı António Xavier Pereira Coutinho (1851-1939) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan L. angustifolius taksonları: Lupinus angustifolius subsp. angustifolius, Lupinus angustifolius subsp. reticulatus
Türkiye´de doğal yayılan Lupinus türleri: L.albus, L.anatolicus, L.angustifolius, L.hispanicus, L.micranthus, L.pilosus
Gözlem bildirilen diğer Lupinus türleri:
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)