floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Matricaria chamomilla var. recutita
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Asteraceae / Matricaria / Matricaria chamomilla var. recutita
mapmapmapmapmapmapmapmap
(Matricaria chamomilla var. recutita) Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı Karadeniz, Asıl Ege, Yukarı Sakarya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Matricaria chamomilla var. recutita (L.) Fiori şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Fiori kısaltması bilim insanı Adriano Fiori (1865-1950) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Matricaria chamomilla var. recutita Kıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Matricaria chamomilla var. recutita Ankara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan M. chamomilla taksonları: Matricaria chamomilla var. chamomilla, Matricaria chamomilla var. coronata, Matricaria chamomilla var. recutita
Türkiye´de doğal yayılan Matricaria türleri: M.aurea, M.chamomilla, M.matricarioides
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)