floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Matricaria matricarioides
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Kelkızçiçeği
Asteraceae / Matricaria / Matricaria matricarioides
mapmapmap
Kelkızçiçeği (Matricaria matricarioides) Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Doğu Karadeniz, Erzurum-Kars alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Matricaria matricarioides (Less.) Porter ex Britton şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. ex kısaltması, bu kısaltmayı takip eden ismin bu türü kabul görür şekilde yayınladığı ancak bunu `ex´ kısaltmasından önce gelen yayıncının kabul görmeyen açıklamalarına dayandırdığını belirtir. Less. kısaltması bilim insanı Christian Friedrich Lessing (1809-1862) için kullanılmıştır; Lessing özellikle Papatyagiller üzerine uzmanlaşmış bir Alman botanikçidir. Porter kısaltması bilim insanı Thomas Conrad Porter (1822-1901) için kullanılmıştır. Britton kısaltması bilim insanı Nathaniel Lord Britton (1859-1934) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Matricaria türleri: M.aurea, M.chamomilla, M.matricarioides
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)