floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Orobanche ramosa
 
Kapullu / Beypazarı / Ankara - Mayıs 2023 © Serdar Ölez
Orobanche ramosaOrobanche ramosaOrobanche ramosa
Gözlem bildir
Narincanavarotu
Orobanchaceae / Orobanche / Orobanche ramosa
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Narincanavarotu (Orobanche ramosa) Canavarotugiller (Orobanchaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Konya, Adana, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Orobanche ramosa L. şeklinde tanımlanır.

Orobanche etimolojisi

Orobanche cins adı, Yunanca ὀροβάγχη (orobánkhē) kelimesinden gelir; ὄροβος (órobos "acı fiğ") + ἄγχω (ánkhō "boğma") köklerinden oluşur; bu isim bir baklagil paraziti olan Orobanche rapum-genistae türünün yerel adından gelmektedir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Orobanche ramosaKapullu / Beypazarı / Ankara
Mayıs 2023 ©Serdar Ölez
Orobanche ramosaBornova / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Orobanche ramosaKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Orobanche ramosaAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Orobanche ramosaKaraburun / İzmir
1988 ©Davis ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Orobanche türleri: O.aegyptiaca, O.alba, O.amethystea, O.anatolica, O.arenaria, O.armena, O.bungeana, O.caesia, O.caryophyllacea, O.caucasica, O.cernua, O.cilicica, O.coelestis, O.coerulescens, O.crenata, O.elatior, O.fuliginosa, O.gamosepala, O.gracilis, O.grisebachii, O.hadroantha, O.hederae, O.kurdica, O.lavandulacea, O.lutea, O.minor, O.mutelii, O.nana, O.oxyloba, O.palaestina, O.picridis, O.pubescens, O.purpurea, O.ramosa, O.rechingeri, O.reticulata, O.schultzii, O.serratocalyx, O.sideana, O.sintenisii, O.turcica
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)