floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Phytolacca pruinosa
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Torosşekerciboyası
Phytolaccaceae / Phytolacca / Phytolacca pruinosa
mapmap
Torosşekerciboyası (Phytolacca pruinosa) Şekerciboyasıgiller (Phytolaccaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de sadece Adana alt bölgesinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Phytolacca pruinosa Fenzl. şeklinde tanımlanır.

pruinosa etimolojisi

Pruinosa Latincede `don ile kaplı` anlamına gelen pruinatus kelimesinden türetilmiştir; bir yüzey üzerindeki puslu/unsu görüntüye işaret ediyor olabilir.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Phytolacca türleri: P.americana, P.pruinosa
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)