floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Sinapis arvensis
 
Nallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Fuat Turan
Sinapis arvensisSinapis arvensisSinapis arvensis
Gözlem bildir
Yabani Hardal
Brassicaceae / Sinapis / Sinapis arvensis
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Hardal (Sinapis arvensis) Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Sinapis arvensis L. şeklinde tanımlanır.

Sinapis etimolojisi

Sinapis {Yunanca}: hardal.

arvensis etimolojisi

Arvensis Latincede tarla, tarladan gelen anlamlarına gelir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.

Morfoloji


30-60cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir bitkidir. Gövde alt kısımları genellikle çok çatallı, sert, tüylü, nadiren tüysüzdür. Üst yapraklar parçasız, sapsız; alt yapraklar parçalı, uca doğru gidildikçe yaprak parçaları daha büyük, en büyüğü en uçtadır. Çiçekler kükürt sarısı renkte, çanak yapraklar sarkıktır. Meyve 25-40X2.5-3mm büyüklüğünde, boğumlu, boğum araları kısadır. Meyve olgunlaştığında tohumlar meyve kabuğunu yarıp sıçrayarak etrafa saçılırlar. Tohumlar yuvarlağımsı, parlak siyah-kahverenginde, 1- 1,3 mm büyüklüğündedir.

listMaplistPiclist

Gözlemler


Sinapis arvensisNallıhan / Ankara
Mayıs 2016 ©Fuat Turan
Sinapis arvensisKayadibi / Elmadağ / Ankara
Haziran 2016 ©Serdar Ölez
Sinapis arvensisGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Sinapis arvensisKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Sinapis arvensisAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Sinapis arvensisArıt / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Sinapis türleri: S.alba, S.arvensis
Kaynaklar
  1. Davis, 1967, Flora of Turkey and the East Aegean Islands Vol:1 Page:266
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)