floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Spiraea crenata
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Keçisakalı
Rosaceae / Spiraea / Spiraea crenata
mapmapmapmapmapmap
Keçisakalı (Spiraea crenata) Gülgiller (Rosaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Batı ve Orta Karadeniz, Yukarı Sakarya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Spiraea crenata L. şeklinde tanımlanır.

Spiraea etimolojisi

Spiraea Yunancada `halka şeklinde, kıvrımlı` anlamına gelen speira kelimesinden türetilmiştir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan S. crenata taksonları: Spiraea crenata subsp. crenata
Türkiye´de doğal yayılan Spiraea türleri: S.crenata, S.hypericifolia, S.vanhouttei
Gözlem bildirilen diğer Spiraea türleri: S.japonica
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)