floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Tradescantia pallida
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Mortelgrafçiçeği
Commelinaceae / Tradescantia / Tradescantia pallida
mapmap
Mortelgrafçiçeği (Tradescantia pallida) Telgrafçiçeğigiller (Commelinaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de sadece Çatalca-Kocaeli alt bölgesinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Tradescantia pallida (Rose) D.R.Hunt şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Rose kısaltması bilim insanı Joseph Nelson Rose (1862-1928) için kullanılmıştır. D.R.Hunt kısaltması bilim insanı David Richard Hunt (1938-) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Tradescantia türleri: T.fluminensis, T.pallida, T.zebrina
Gözlem bildirilen diğer Tradescantia türleri: T.spathacea, T.virginiana
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)