floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Alcea türleri
Tüm bölgeler


Istranca BölümüÇatalca-Kocaeli BölümüErgene BölümüGüney Marmara BölümüBatı Karadeniz BölümüOrta Karadeniz BölümüDoğu Karadeniz BölümüAsıl Ege Bölümüİç Batı AnadoluYukarı Sakarya BölümüOrta Kızılırmak BölümüYukarı Kızılırmak BölümüKonya BölümüYukarı Fırat BölümüErzurum - Kars BölümüYukarı Murat-Van BölümüHakkari BölümüAntalya BölümüAdana BölümüOrta Fırat BölümüDicle Bölümü
Familya: Malvaceae
Cins adı: Alcea
Türkiye´de toplam 20 tür, 2 alttür doğal yayılış göstermektedir. Yayılış bölgesini daraltmak için haritada ilgili altbölgeye tıklayınız. Turuncu noktalar floranatolica gözlem konumlarıdır.
Hiro
Alcea acaulis
Gülfatma
Alcea apterocarpa
Fatmaanagülü
Alcea biennis
Hıraçiçeği
Alcea calvertii
Boyluhatmi
Alcea digitata
Govik
Alcea dissecta
Amervans
Alcea excubita
Kümehatmi
Alcea fasciculiflora
Sarıhatmi
Alcea flavovirens
Zaphatmisi
Alcea guestii
Alakurtaran
Alcea heldreichii
Hevur
Alcea hohenackeri
Karshatmisi
Alcea karsiana
Devegülü
Alcea kurdica
Uludağhatmisi
Alcea lavateriflora
Gırgıriçiçeği
Alcea pisidica
Delifatmaana
Alcea remotiflora
Hitmiyeçiçeği
Alcea setosa
Gizlihatmi
Alcea sophiae
Yivlihatmi
Alcea striata

Etimoloji

Alcea Eski Yunancada otdu bir tür için kullanılan αλκεα (alkaia) isminden türetilmiştir; Yunan eczacı ve botanikçi olan Dioscorides Pedanius´a (M.S. 40-90) göre alkaia bir tür ebegümecidir.
1) Türkiye'de tespit edilen türler listesi için BizimBitkiler.org.tr veritabanından yararlanılmıştır (Güner,A., Aslan,S., Ekim,T., Vural,M., Babaç,M.T., (edlr.), (2012). Türkiye Bitkileri Listesi (Damarlı Bitkiler). Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ve Flora Araştırmaları Derneği Yayını. İstanbul.).