floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Acer saccharinum
 
Ankara - Haziran 2020 © Tuncay Nehir
Acer saccharinumAcer saccharinumAcer saccharinumAcer saccharinum
Gözlem bildir
Gümüşi Akçaağaç
Sapindaceae / Acer / Acer saccharinum
Gümüşi Akçaağaç (Acer saccharinum) Türkiye´de doğal kaydı bulunmayan bir türdür. Bu tür egzotik bir tür olabilir; bir kültür türü olabilir; veya henüz doğal tür kayıtlarımıza ekleyemediğimiz bir tür olabilir.

Acer saccharinum Türkçede Gümüşi Akçaağaç olarak adlandırılır. Acer cins adı Latincede `sert` anlamına gelen ācris kelimesinden türetilmiştir; odununun sertliğine işaret eder. Saccharinum Yunancada `şeker, tatlı sıvı` anlamına gelen saccharon kelimesinden türetilmiştir.
Morfoloji
Anavatanı Kuzey Amerika olan ve 40 m`ye kadar boylanabilen bir ağaçtır. Gövde k ahverengi gri, gençken düz, ileri yaşlarda çatlaklı; genç sürgünler ve tomurcuklar kızıl kahverengidir. Yapraklar 8-13 x 8-15 cm, elsi, 3-5 lobludur, üst yüz yeşil, alt yüzü soluk yeşil, sonbaharda sarı ve turuncu renkte; loblar sivri uçlu, kenarları dişli; sap 4-6 cm uzundur. Çiçeklenme Mart-Nisan aylarında; erkek ve dişi çiçekler aynı veya ayrı ağaçlarda, aynı ağaçta ise nadiren aynı kurulda; kurullar 3-6 çiçekli; çanak yapraklar 5 adet, belirsiz; taç yaprak yok; ercikler uzun ve dik; tomurcuklar kızıl-kahve, dişi çiçekler kırmızı renktedir. Meyve samara, 4-6 cm boyunda kanatlı; kanatlar birbirlerine yaklaşık 90° açılı; sap 2-4 cm uzunluktadır.

Gözlemler
Ankara
Haziran 2020 ©Tuncay Nehir
Kurtuluş Parkı / Ankara
2005 ©Ahmet Demirtaş
Dikmen Parkı / Ankara
2005 ©Ahmet Demirtaş
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Acer türleri: A.assyriacum, A.campestre, A.cappadocicum, A.heldreichii, A.hyrcanum, A.monspessulanum, A.negundo, A.obtusifolium, A.orthocampestre, A.platanoides, A.pseudoplatanus, A.sempervirens, A.tataricum
Gözlem bildirilen diğer Acer türleri: A.palmatum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)