floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Juniperus oxycedrus
 
Yayalar / Kahramankazan / Ankara - Nisan 2022 © Serdar Ölez
Juniperus oxycedrusJuniperus oxycedrusJuniperus oxycedrusJuniperus oxycedrusJuniperus oxycedrusJuniperus oxycedrus
Gözlem bildir
Katran Ardıcı
Cupressaceae / Juniperus / Juniperus oxycedrus
Katranardıcı (Juniperus oxycedrus) Servigiller (Cupressaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 300-1500m yükseklikler arasında; genelde çalı görünümünde; sıklıkla diğer maki türleriyle karışık olarak bulunmaktadır. 


Bilimsel olarak Juniperus oxycedrus L. şeklinde tanımlanır. Juniperus Latincede aynı yazımla ardıç ağaçları için kullanılan sözcüktür; etimolojik kökeni belirsizdir, Kelt dilinde çalı anlamına gelen gen kelimesi ile acı/kekre anlamına gelen prus kelimelerinin birleşiminden türetilmiş olabilir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.
Morfoloji
15 m kadar boylanabilen herdem yeşil, sık dallı, ağaç yada bodur çalı formunda gelişen bir ardıç türüdür. Gövde gri-kahverengi, gençken düz, ileri yaşlarda boyuna ince çatlaklıdır. 25 cm kadar çap yapabilir. Yapraklar iğne yaprak formunda, 12-18 mm uzunlukta, sert, sivri uçlu, batıcı, üst yüzü olukludur. Oluğun iki tarafında mavimsi-beyaz renkte belirgin iki stoma çizgisi vardır. Yapraklar sürgünlere 60-90° açı yapacak şekilde üçlü çevrel dizilidir. Dişi ve erkek çiçek kozalakları sürgün yapraklarının koltuğunda yer alır. İki yılda olgunlaşan kozalaklar 5-11 mm çaplı küre şeklinde, kızıl kahve renginde ve parlaktır; olgun kozalak 3 bazen de 6 puldan oluşur.


Gözlemler
Beypazarı / Ankara
Mayıs 2023 ©Serdar Ölez
Ovacık / Kütahya
Mayıs 2023 ©Serdar Ölez
Başlar / İbradi / Antalya
Nisan 2023 ©Serdar Ölez
Döşemealtı / Antalya
Nisan 2023 ©Serdar Ölez
Beycik / Nallıhan / Ankara
Mart 2023 ©Serdar Ölez
Doğluşah / Kütahya
Kasım 2022 ©Serdar Ölez
Sabuncupınar / Kütahya
Kasım 2022 ©Serdar Ölez
Han / Eskişehir
Kasım 2022 ©Serdar Ölez
Kayabaşı / Çamlıdere / Ankara
Kasım 2022 ©Serdar Ölez
Bardakçılar / Çamlıdere / Ankara
Kasım 2022 ©Serdar Ölez
Kuşçular / Çamlıdere / Ankara
Kasım 2022 ©Serdar Ölez
Karaşar / Beypazarı / Ankara
Temmuz 2022 ©Serdar Ölez
Bozköy / Karaburun / İzmir
Temmuz 2022 ©Serdar Ölez
Eymir / Nallıhan / Ankara
Eylül 2022 ©Serdar Ölez
Epçeler / Nallıhan / Ankara
Eylül 2022 ©Serdar Ölez
Beycik / Nallıhan / Ankara
Eylül 2022 ©Serdar Ölez
Durhanlar / Nallıhan / Ankara
Eylül 2022 ©Serdar Ölez
Eğirdir / Isparta
Ağustos 2022 ©Serdar Ölez
Atatürk / Kahramankazan / Ankara
Temmuz 2022 ©Serdar Ölez
Dağbek / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez

Toplam 71 gözlem
Tüm gözlemleri göster
IUCN Kırmızı Liste Kategorisi
DÜŞÜK RİSKLİ / LEAST CONCERN
Bu tür geniş yayılışlıdır ve nüfusu yüksektir. Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından hazırlanmaktadır.
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan J. oxycedrus taksonları: Juniperus oxycedrus subsp. macrocarpa, Juniperus oxycedrus subsp. oxycedrus, Juniperus oxycedrus subsp. oxycedrus var. oxycedrus
Türkiye´de doğal yayılan Juniperus türleri: J.communis, J.drupacea, J.excelsa, J.foetidissima, J.oxycedrus, J.phoenicea, J.sabina
Türkiye´de varlığı bilinen diğer Juniperus türleri: J.chinensis, J.virginiana
Gözlem bildirilen diğer Juniperus türleri: J.macrocarpa, J.chinensis, J.virginiana
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)